آهسته کردن فرآیند سفید شدن مو

آهسته کردن فرآیند سفید شدن مو

آهسته کردن فرآیند سفید شدن مو
همانطور که انسان ها سنّشان بالا می رود، پوستشان نیز پیر می شود و موهایشان کم کم سفید می شود. این یک فرآیند طبیعی است که هر انسانی، آن را پشت سر خواهد داشت. ما نمی توانیم جلوی آن را بگیریم، اما می توانیم کاری کنیم هم از پیری زودرس و سفید شدن زود هنگام موها جلوگیری کنیم.
با پیروی از نکات زیر، به خوبی می توانید احتمال حفظ رنگ طبیعی موهای خود را برای مدت طولانی بالا ببرید.


حرف هایی درباره ی موهای سفید و خاکستری
موهای ما هنگامی شروع به خاکستری شدن می کند که سلول های تولید کننده ی رنگ دانه ی خود به نام melanocyte را از درست می دهد.
سفید شدن مو می تواند عوامل دیگری نیز مانند ژنتیک، استرس، تغذیه ی بد و عادت های نامناسب زندگی داشته باشد.
اما اگر از راهنمایی های ما پیروی کنید، می توانید برای مدتی، این فرآیند را کُند کنید.
سیگار بیشتر، موهای خاکستری تر

 سیگار بیشتر، موهای خاکستری تر

سیگار بیشتر، موهای خاکستری تر

درباره ی عادت های نامناسب زندگی صحبت کردیم، سیگار کشیدن نیز یکی از آن هاست. سیگار کشیدن فرآیند پیری کلّ بدن را سریع تر می کند و این امر، شامل موها نیز می شود. پس به عنوان قدم اول، سیگار را ترک کنید.
خداحافظی با الکل، قهوه و هله هوله
کافئین و الکل برای پوست و مو و بطور کلّی بدن شما خیلی مضر هستند و باعث پیری زودرس می شوند.
از مصرف فست فود و غذاهای ناسالم خودداری کنید و ورود آرد و شکر تصفیه شده را به بدن خود کاهش دهید. این غذاها سطح انرژی شما را کاهش داده و در ازای آن هیچ چیز به شما نمی دهد. بدن و موی شما برای جوان ماندن به مواد غذایی مفید نیاز دارد.
آب

نوشیدن آب

نوشیدن آب

اگر آب بدنتان کافی نباشد، مواد غذایی به سختی به موهای شما می رسد و بطور کلّی، کمبود آب و مواد غذایی باعث خاکستری شدن موهای شما می شود.
استرس زیاد
استرس و اضطراب، یکی دیگر از عوامل سفید شدن موهاست. تنش های طولانی مدّت، عصبانیت، اضطراب، نگرانی یا دیگر حالات مشابه می تواند به یک باره یا به تدریج موها را سفید کند.
استرس خود را با تمریناتی مانند یوگا، نفس عمیق، مدیتِیشن و … کنترل کنید تا موهایتان از شما تشکر کنند!
تُشک بهتر فقط خواب شما را راحت تر نمی کند، بلکه سفید شدن موهای شما را آهسته تر می کند
داشتن خواب کافی راهی مناسب برای کاهش استرس و سالم و جوان نگه داشتن بدن، مو و پوست است.
تمرینات بدنی منظم و روزانه
گردش مناسب خون در بدن برای جلوگیری از سفید شدن موها ضروری است. چون گردش درست خون در بدن، مواد غذایی را به پوست سر و مو می رساند. در حقیقت، اگر تمامی آن مواد غذایی، معدنی و ویتامین هایی را که مصرف می کنید نتواند به موهایتان برسد، مصرفشان کاملاً بی فایده است.
برای این که خون به پوست سر شما برسد، باید با روغن های مناسب پوست سر خود را ماساژ دهید و با داشتن تمرینات بدنی منظم و روزانه، گردش خون خود را بهبود ببخشید.
خوردن مرغ برای آهسته کردن سفید شدن مو
برای تولید melanin ( ماده ی رنگ دهنده به پوست و مو) در بدن، به پروتئین نیاز است. برای جلوگیری از سفید شدن مو، پروتئین زیاد مصرف کنید. غذاهایی مانند بوقلمون، مرغ، حبوبات و سویا، حاوی مقدار زیادی پروتئین هستند.
ویتامین های گروه B: B2، B6 و B12
کمبود این ویتامین ها باعث پیری زودرس می شود. باید مواد غذایی مانند نان، حبوبات، موز، تخم مرغ، مرغ، محصولات لبنی، گوشت و سبزیجات سبز رنگ را که سرشار از این ویتامین هاست، مصرف کنید.
مس!

مس
کمبود مس نیز باعث سفید شدن موها می شود. خوردن غذاهای حاوی مس مانند شلغم، اسفناج، جگر گاو، تخمه ی آفتابگردان، بادام زمینی و درختی ، عدس، قارچ و زرده ی تخم مرغ، می تواند از سفید شدن مو جلوگیری کند.
یُد را نیز در فهرست خود قرار دهید
یُد یکی دیگر از مواد معدنی است که برای حفظ رنگ مو ضروری است. غذاهایی مانند موز، اسفناج، هویج و ماهی دارای یُد فراوانی هستند.
و سلنیوم!
سلنیوم نیز یکی دیگر از مواد معدنی است که از سفید شدن مو جلوگیری می کند. غذاهایی مانند ماهی تُن، ماهی غزل آلا، ذرت، گندم، دانه های سویا، گردو و تخمه ی آفتابگردان، دارای سلنیوم فراوانی هستند.
دیگر روش ها
چند روش وجود دارد که استفاده از آن ها، به خوبی از سفید شدن موها جلوگیری می کند. اگر می خواهید از این روش ها بیشترین بهره را ببرید، باید بطور منظم از آن ها استفاده کنید:
۱٫    Amla یک انگور فرنگی هندی است که می تواند از سفید شدن موها جلوگیری کند. خمیر Amla را بطور منظم به پوست سر خود بمالید تا تأثیر شگفت انگیزش را ملاحظه کنید.
۲٫    Fo-ti یک گیاه چینی است که به عنوان معجون طول عمر نیز شناخته می شود و قرن هاست که برای جلوگیری از پیری زودرس استفاده می شود.
۳٫    پوست سر خود را با لیمو و روغن نارگیل ماساژ دهید. این هم راهی دیگر برای سفید نشدن موها!
اگر واقعاً از نکات بالا پیروی کنید، تا زمانی که سنّتان اجازه دهد، می توانید رنگ طبیعی موهای خود را حفظ کنید. اگر هم پیشنهادی برای حفظ رنگ طبیعی موی خود دارید، می توانید آن را با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

0

نظر دهید

*