عادت هایی بد که تأثیر منفی در زیبایی دارند

عادت هایی بد که تأثیر منفی در زیبایی دارند

عادت هایی بد که تأثیر منفی در زیبایی دارند
چه می شود اگر به شما بگویم که آن چند عادت بد کوچک که سال هاست آن ها را انجام می دهید، در حال تخریب روتین زیبایی شما هستند و همین عادت ها دلیل موهای شُل و مشکلات پوستی هستند؟
عادت های بد خیلی رایج و عادی هستند و کتاب های مبارزه با این عادت ها کتاب هایی قطور و حجیم هستند. اما بعضی از این عادات چنان وارد روال عادی زندگی ما می شوند که حتی از حضورشان نیز باخبر نمی شویم.
عادات بد زیبایی می توانند تمامی آن زحماتی را که برای ظاهرمان می کشیم، نابود و ظاهر و احساسمان را مرده و راکد کنند.
اما دیگر بس است! در این مطلب، خواهید آموخت که چگونه این عادات را کنار بگذارید.
۱٫ با آرایش به رختخواب رفتن
1. با آرایش به رختخواب رفتن

این اولین قانون زیبایی است.
وقتی با آرایش به رختخواب می روید یعنی شما به روغن، چربی، سلول های پوستی مرده و دیگر چیزها اجازه می دهید که در مدت زمان خواب روی هم انباشته شوند. شما همچنین با این کار خطر ایجاد ورم های پوستی و چشم های خون گرفته را افزایش می دهید.
و با آن همه وقتی که روی پاک سازی و جوان سازی پوستتان صرف می کنید، به جای این که صبح ها چهره ای شاداب تر و بشّاش تر داشته باشید، بدنتان با منافذ مسدود شده، چرک و چربی مواجه می شود.
عادت کنید که قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید. از پَدهای پنبه ای مخصوص برای این کار استفاده کنید و این کار را دو بار انجام دهید، یک بار برای پاک کردن آرایش و بار دیگر برای پاک سازی عمیق تر.
۲٫ برُس آرایش کثیف
اگر شما برُس آرایشی خود را بطور منظم نشویید، به کشتزاری برای باکتری، چرک و چربی تبدیل می شود. انتقال این آلودگی ها به صورتتان بدترین کاری است که می توانید انجام دهید.
برای تمیز نگه داشتن این برُس ها، پیشنهاد می کنیم که آن ها را هر چند روز یک بار و حداقل هفته ای یک بار بشویید. اگر همیشه صورتتان جوش می زند، متخصصان توصیه می کنند که این برُس ها را هر روز بشویید.
بهترین راه برای شستن برُس ها این است که آن ها را در آب گرم بشویید و سپس با استفاده از یک محلول دست ساز محتوی صابون آنتی باکتریال، آن ها را تمیز کنید.
پس اتمام کار، قطرات آب باقی مانده را از برُس جدا کنید و بگذارید هوا بخورد و خشک شود. برس را در معرض نور خورشید قرار دهید تا هیچ یک از قطرات آب به ریشه ی موهای برُس نرسد.
۳٫ مصرف زیاد نوشابه
3. مصرف زیاد نوشابه

ما درک می کنیم. همه نوشابه را دوست دارند. اما مصرف روزانه ی نوشابه ازرش به خطر انداختن سلامتی را دارد؟
یکی از تحقیقات نشان داد که کسانی که بطور روزانه نوشابه مصرف می کنند، خطر بروز حمله ی قلبی را تا ۴۸ درصد افزایش می دهند. همچنین، نوشابه به عنوان عامل اصلی اضافه وزن و چاقی شناخته می شود و شکر موجود در نوشابه باعث ایجاد اختلال در میزان قند خون می شود.
حال ممکن است بپرسید که این ها چه ربطی به زیبایی دارند؟ زمانی که بدن شما مشغول مبارزه با تأثیرات نوشابه ایست که خوردید، هیچ توجهی به پوست شما ندارد.
مراقب بدن خود باشید و چیزهای مناسب و مفید مصرف کنید.
۴٫ لمس کردن دائمی صورت
شما در طول روز بطور ناخود آگاه بارها و بارها صورت خود را لمس می کنید. هنگام فکر کردن، هنگام گوش دادن به موزیک، هنگام مطالعه، هنگام صحبت، هنگام استرس، هنگام غافل گیر شدن و …
مشکل اینجاست که شما نمی توانید تضمین کنید که دست هایتان تمیز است، مگر این که هر چند دقیقه یک بار آن ها را با آب گرم و صابون بشویید که من بعید می دانم. چون هیچ کس اینقدر بیکار نیست که بیشتر وقت خود را در روز صرف شستن دست هایش کند.
وقتی به اقدام به مقاومت در برابر این موضوع می کنید، تازه می فهمید که لمس نکردن صورت چقدر سخت است.
۵٫ زیاده روی
آیا شما دوست دارید که همیشه خیلی خیلی تمیز باشید؟ آیا هر روز موهایتان را می شویید و روزی دو بار بدنتان را با لیف می کشید؟ آیا هر وقت که به آب تمیز دسترسی داشتید، صورتتان را می شویید؟
اگر پاسخ شما به پرسش های بالا آری باشد، باید بگویم که شما دارید زیاده روی می کنید.
موهایتان باید نهایتاً هفته ای دو یا سه بار شسته شوند. هر چه بیشتر موهایتان را بشویید، بیشتر و سریع تر چرب می شود. اما اگر هفته ای دو بار موهایتان را بشویید، دیرتر چرب می شود. برای شستن موهایتان می توانید از شامپوهای مخصوص استفاده کنید.
همین موضوع راجع به لیف زدن نیز صادق است. ممکن است پس از لیف زدن، پوستتان احساس خوبی داشته باشد، ولی کار خوبی نیست. متخصصان زیبایی، لیف زدن را هفته ای دو بار، و برای پوست های حساس حتی کمتر توصیه می کنند.
ممکن است منطقی به نظر برسد که بخواهید برای تازه و تمیز نگه داشتن صورتتان آن را به تعداد دفعات زیاد بشویید، ولی این کار زیاده روی است. شستن زیاد صورت باعث به هم خوردن تعادل pH پوست صورت می شود و می تواند منجر به خشکی و ترَک پوست شود. دقیقاً خلاف چیزی که انتظار داشتید. سعی کنید صورتتان را روزی یک یا دو بار بشویید.
۶٫ لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته
6. لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشتهآخرین باری را که لوازم آرایش خریدید را به یاد دارید؟ یک ماه پیش بود؟ یک سال پیش بود؟ بیشتر بود؟!
چون لوازم آرایش چیزی است که خانم ها به ندرت خریداری می کنند، خیلی به تاریخ مصرفش توجه نمی کنند.
بله، لوازم آرایش نیز تاریخ مصرف دارد.
استفاده از لوازم آرایش تاریخ مصرف گذشته می تواند باعث ایجاد حساسیت، تحریک پوست، ترَک و حتی عفونت چشم شود.
زمان تعویض لوازم آرایش:
ریمل: ۳ تا ۶ ماه
خط چشم مایع: ۳ ماه
سایه ی چشم پودری: ۱۲ ماه
مداد چشم: ۲۴ ماه
زیر سازی مایع: ۶ ماه
کرم پودر: ۲۴ ماه
رژ گونه ی پودری: ۲۴ ماه
رژ لب: ۱۲ ماه
۷٫ نرم کردن پوست سر
اگر بهترین و گران قیمت ترین نرم کننده و حالت دهنده ی مو را نیز داشته باشید، باز هم به هیچ وجه نباید به پوست سر شما برسد.
نرم کننده را به انتهای موی خود اعمال کنید. وظیفه ی نرم کردن پوست سر و ریشه ی موها به عهده ی خود بدن است. بدن انسان نوعی روغن طبیعی تولید می کند که به پوست سر و ریشه ی موها می رسد و آن ها را نرم می کند. اگر نرم کننده به پوست سر برسد، تعادل بهم می خورد و چرب شدن سر افزایش می یابد.
۸٫ همیشه دُم اسبی
8. همیشه دُم اسبی

درست است که با مدل دُم اسبی بسیار جذّاب خواهید شد، ولی اگر به یک کار همیشگی و روزانه تبدیل شود، برای سلامت موهایتان خوب نیست.
بستن دائم موها با کش مو به موها آسیب می رساند و خیلی زود باعث تاب خوردن بالای موها می شود. این موی تاب خورده در واقع یک موی شکسته شده است.
برای جلوگیری از آسیب رسیدن به موها، هفته ای یک یا دو بار موهایتان را دُم اسبی ببندید و سعی کنید بقیه ی روزها موهایتان باز باشد یا مدلی داشته باشد که کمترین آسیب را به موها برساند.
۹٫ دست کاری و ترکاندن جوش ها
دست کاری و ترکاندن جوش ها یکی از بد ترین عادت هاست و همه نیز این را می دانند، حتی خودِ جوش! ترکاندن یک جوش ممکن است خیلی بقول معروف “کِیف” بدهد، ولی خطر ایجاد عفونت و حتی زخم را افزایش می دهد.
پس به خاطر پوستتان، دست هایتان را در جیبتان بگذارید.
شما کدام یک از این عادت ها را دارید؟
این عادات خیلی موزی هستند و مانند یک کرم، راه خود را به زندگی همه باز می کنند.
اما شما می توانید روی رفتار و عملکرد خود کنترل داشته باشید. پس سؤال خود را اصلاح می کنم: با کدام یک از این عادت های بد می خواهید خداحافظی کنید؟

0

نظر دهید

*

English English Persian Persian