چند نکته برای تشخیص دروغ در رابطه

چند نکته برای تشخیص دروغ در رابطه

چند نکته برای تشخیص دروغ در رابطه
چگونه باید بفهمید که در رابطه دروغ وجود دارد یا شخص  به شما دروغ می گوید؟ ما در این مطلب، چند نشانه را که به هیچ وجه نباید نادیده گرفته شود، به شما می گوییم.
هنگامی که فکر می کنید در رابطه دروغ وجود  دارد، امکان پذیر نیست که شخص را به یک دستگاه دروغ سنج ببندید، ولی اگر این مطلب را بخوانید، دیگر به این دستگاه نیازی پیدا نخواهید کرد.
۱٫ مکث طولانی
یک سؤال سر راست، یک جواب سر راست دارد.
•    پشت تلفن کی بود؟
•    همکارم بود. فردا یه کنفرانس مهم تو شرکت داریم.
•    دیشب کجا بودی؟
•    با دوستام شام رفته بودم بیرون. فکر کردم که بهت گفتم.
اگر برای جواب دادن، یک یا دو ثانیه مکث کرد و به لکنت افتاد، احتمالاً می خواهد دروغ ببافد.
•    چرا زنگ زدم جواب ندادی؟
•    ها؟؟ امممممممممم………. نمی دونم. شاید گوشیم رو سایلنت بود.
فکر کنم متوجه شُدید.
۲٫ تماس چشمی
تماس چشمی

می گویند که چشم ها، پنجره ای به روح هستند و در این مورد، کاملاً درست است. دروغگوهای آماتور، معمولاً هنگام دروغ گفتن عصبی می شوند و از تماس چشمی خودداری می کنند. اما دروغگوهای کهنه کار می دانند که برای از بین بردن شک، باید تماس چشمی برقرار کنند، به همین دلیل، تماس چشمی طولانی برقرار می کنند.
۴٫ نشانه های زبان بدن (Body language)
آیا می دانید که ۹۳% ارتباطات، غیر کلامی هستند؟ ممکن است دهان فرد یک چیز بگوید، ولی چیزی که مهم است، این است که بدنش چه می کند. اگر فکر می کنید که دارد دروغ می گوید، به دقّت وی را زیر نظر بگیرید. آیا شروع به عرق کردن کرد؟ آیا پاهایش را ضربدری می کرد؟ آیا دستش را مشت کرد؟ آیا بینی خود را لمس کرد یا بعضی از بخش های صورتش را با دست پوشاند؟ آا بیش از حد از دستانش استفاده کرد و حالت های عصبی از خود نشان داد؟ آیا پلک زیاد می زند؟ آیا بی قرار به نظر می رسد؟ آیا سریع تر از حد معمول صحبت می کند؟ اگر پاسخ شما بخش زیادی از این موارد را در بر می گیرد، احتمالاً حق با شماست و او دارد دروغ می گوید.
۴٫ جزئیات زیاد یا کم
بعضی افراد برای این که دروغ خود را واقعی تر نشان دهند، بیش از حد معمول جزئیات را  بازگو می کنند. بعضی از افراد هم ممکن است به سؤالات زیادی که درباره ی دروغشان پرسیده می شود، پاسخ نگویند و جزئیات کمی در اختیار بگذارند.
اگر شک دارید، کمی بیشتر کنجکاوی کنید. درباره ی جزئیاتی که ارائه می دهد سؤال بپرسید. اگر دروغ بگوید، بالاخره یک جا خراب خواهد کرد.
۵٫ تازگی ها عوض شده است
تازگی ها عوض شده است

این موضوع وقتی اتفاق می افتد که بخواهد چیز بزرگی را از شما پنهان کند.اگر مثل همیشه شاد نبود، اگر بد اخلاق به نظر رسید، اگر پرسیدید که موضوع چیست و ناگهان ناراحت شد و یا شروع به جر و بحث کرد، باید حواستان را جمع کنید.
واکنش های شدید معمولاً به اتفاقات شوکه کننده نسبت داده می شوند ولی اگر هیچ توضیح امکان پذیری نداشت، آن را به عنوان یک چراغ قرمز در نظر بگیرید.
۶٫ گرفتن حالت دفاعی
این مورد کمی مهارت می خواهد، چون وقتی شما دیگران را به دروغگویی یا هر چیز دیگری متهم می کنید، طبیعی است که مقابله کنند. ولی اگر حالت دفاعی وی بیش از حد معمول باشد و یا اثبات بی گناهیش سخت شد، این هنگام است که باید خیلی مراقب باشید.
۷٫ مرموز شدن ناگهانی
مرموز شدن ناگهانی

همه ی ما نیاز به حریم خصوصی داریم، ولی هیچ چیز مانند رفتار مرموز و پنهانی نمی گوید که « من چیز بزرگی را دارم مخفی می کنم.» اگر هنگامی که وارد اتاق شدید، خیلی سریع لپ تاپ خود را می بندد، history مرورگر خود را پاک می کند، همه جا ( حتی حمام) گوشی موبایل خود را می برد، وقتی شما نزدیکش هستید به موبایل خود جواب نمی دهد و همیشه همه ی پیامک های خود را پاک می کند، واضح است که دارد چیزی را مخفی می کند.
۸٫ سابقه ی دروغ
منظور من دروغ هایی مانند ” ۱۰ دقیقه ی دیگر می رسم” که ۱۰ دقیقه به معنی ۳۰ دقیقه است، نیست. منظور من دروغ های بزرگ است.
البته همه لیاقت یک فرصت دوباره را دارند. ولی بعضی ها نمی دانند که چقدر خوش شانس هستند و دیر یا زود، دوباره اشتباه می کنند. اگر در گذشته مچ وی را گرفتید و اکنون هم نشانه های همان اتفاق قبلی را می بینید، باید با او مقابله کنید.
۹٫ موضوع را عوض و واکنشش را بررسی کنید
دفعه ی بعد که دیدید یک نفر دارد به شما دروغ می گوید، سری تکان دهید و موضوع را عوض کنید، سپس واکنشش را به دقت زیر نظر بگیرید. آیا گیج به نظر رسید و یا طوری رفتار کرد که انگار خیالش راحت شد؟ کمی فکر کنید. اگر شما دارید یک دروغ سرهم می کنید و شخصی که دارید به او دروغ می گویید ناگهان موضوع را عوض کند، احساس رهایی نمی کنید؟ آیا نمی گویید: « آخیش! راحت شدم! دیگه نیازی نیست دروغ ببافم.»؟ این دقیقاً همان فکری است که او می کند. اگر هم به دلیل عوض کردن ناگهانی موضوع گیج به نظر رسید، احتمالاً دارد راست می گوید.
۱۰٫ به احساس خود اعتماد کنید
به احساس خود اعتماد کنید

حقیقت این است که شما وی را بهتر از هر کسی می شناسید. اگر فکر می کنید که خبری است، احتمالاً هست. اگر فکر می کنید که اخیراً خودش نبوده یا حرف هایش را باور نمی کنید، وقت آن رسیده که کمی فکر کنید. بسیاری از انسان ها احساسات و نشانه های واضح را نادیده می گیرند تا طرف مقابلشان از این تردید، بهره ببرد.
گاهی اوقات، مشکل از توانایی عدم اعتماد شماست، ولی اگر این موضوع نباشد، وقت مقابله است. قبول داریم که مقابله راحت نیست، ولی بهتر از ناراحتی اعصاب و بسیاری از مشکلات دیگر است.

0

نظر دهید

*

English English Persian Persian